Interakcja tabletek antykoncepcyjnych z lekami przeciwgrzybicznymi

Witam, mam 24 lata i od ponad roku biorę tabletki antykoncepcyjne. Ostatnio lekarz przepisał mi leki na hemoroidy - Cyclo 3Fort-kapsułki do łykania oraz czopki (nie pamiętam jakie). Niestety w międzyczasie dostałam grzybicy pochwy i receptę na Flumycon. Z tego co wiem to każdy z tych leków nie działają na tabletki anty, nie osłabiają ich działania. Ale co będzie jak będę brała równocześnie leki Cyclo 3Fort - kapsułki do łykania oraz czopki i flumycon tabletki? Czy działanie tabletek będzie zaburzone? Proszę o odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Na tak postawione pytanie nikt Pani nie odpowie ze 100% pewnością. Jeśli producent każdego z leków zapewnia o braku interakcji z tabletkami antykoncepcyjnymi, to tak zapewne jest. Co do zażywania tych leków łącznie, to zapewne również nie będą wpływać na skuteczność antykoncepcji, ale teoretycznie jest możliwość wystąpienia jakiejś interakcji, która osłonę antykoncepcyjną zakłóci. Reasumując, ewentualną decyzję co do dodatkowego zabezpieczenia w postaci prezerwatywy musi Pani podjąć sama, oceniając na ile jest skłonna "zaryzykować", choć ryzyko niechcianej ciąży będzie zapewne takie samo jak zwykle. Jeśli nie chce Pani ryzykować, to proszę używać dodatkowo prezerwatywy lub wstrzymać się od współżycia do tygodnia od czasu odstawienia kombinacji leków. Pozdrawiam serdecznie!