Interpretacja badania błony śluzowej dwunastnicy

Fragment błony śluzowej dwunastnicy w części stycznie ścięte wyc 1,3 co utrudnia jednoznaczną ocenę architektoniki kosmków W lepiej zachowanych obszarach kosmki poszerzone i skrócone.W obrębie blaszki właściwej błony śluzowej widoczne wybroczyny krwawe oraz dość obfity mieszanokomórkowy naciek zapalny,ze zwiększeniem liczby wewnątrznabłonkowych limfocytów T CD3+ ok 70-80/100enterocytów Obraz histologiczny przy zgodnym obrazie klinicznym i serologicznym mógłby odpowiadać zmianom w przebiegu celiakii

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Celiakia charakteryzuje się stałą nietolerancją pokarmową glutenu.Gluten jest białkiem znajdującym się w pszenicy i takich innych zbożach, jak owies, jęczmień, żyto, pszenica płaskurka, orkisz i pszenżyto. U osób o skłonnościach genetycznych, tak dzieci jak i dorosłych, spożywanie produktów zawierających gluten, nawet w małych ilościach, powoduje reakcję odpornościową jelita cienkiego wywołując chroniczne zapalenie, w wyniku którego następuje zanik kosmków oraz pojawienie się bardzo zróżnicowanych objawów. U osoby zdrowej ścianki jelit pokryte są kosmkami i mikrokosmkami, których zadaniem jest zwiększenie powierzchni wchłaniania jelitowego składników pokarmowych. Natomiast u osoby dotkniętej celiakią kosmki te ulegają prawie całkowitemu zanikowi, a błona śluzowa zostaje uszkodzona. Gładka powierzchnia pozbawiona warstwy wchłaniającej redukuje lub uniemożliwia wchłanianie substancji odżywczych w postaci białka, tłuszczy, węglowodanów, witamin i soli mineralnych, powodując objawy zespołu złego wchłaniania i różne niedobory.