Interpretacja gastroskopii u 25-latki

Proszę o interpretację wyniku z Gastroskopii. Przełyk bez zmian. W żołądku w inwersji wpust jest nieszczelny ze skłonnością do tworzenia się przepukliny wślizgowej żołądkowo-przełykowej i widocznymi drobnymi wybroczynami świeżymi i podśluzówkowymi. Błona śluzowa żołądka jest rozpulchniona i zaczerwieniona, nieco grudkowana z pojedyńczą blaszką hematyny u wejścia do antrum, bez ubytków. Reszta w porządku tylko jeszcze test na helikobakter wyszedł dodatni z biopsji żołądka.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Tendencja do wytworzenia się przepukliny wślizgowej żołądkowo-przełykowej to jedno, a stan zapalny to zupełnie inna sprawa. W warunkach prawidłowych przełyk w okolicy swojego dolnego zwieracza przechodzi przez przeponę oddzielającą zawartość klatki piersiowej od jamy brzusznej poprzez strukturę anatomiczną, którą nazwana jest rozworem przełykowym. W pewnych sytuacjach, którym sprzyjają np. otyłość i wzmożone ciśnienie wewnątrzbrzuszne może dochodzić do przemieszczania się części żołądka do klatki piersiowej. Infekcja helicobacter pyroli wymaga odpowiedniego leczenia. Najprawdopodobniej po przeprowadzeniu eradykacji stan zapalny błony śluzowej żołądka powinien ustąpić.