Interpretacja TK jamy brzusznej - zmiana w wątrobie.
W prawym płacie wątroby w otoczeniu pęcherzyka żółtego widoczny nieregularny, rozlany obszar o wzmożonym wzmocnieniu kontrastowym w fazie tętniczej, w kolejnych fazach badania zmiana jest izodensyjna. Obraz odpowiada najprawdopodobniej obszarowi o odmniennym unaczynieniu lub stłuszczeniu. Poza tym wątroba jednorodna, niepowiększona, bez cech cholestazy. Pęcherzyk i drogi żółciowe prawidłowe, trzustka i śledziona w normie.
ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski
60 poziom zaufania
Witam!
Niestety, posiadam za mało informacji, tj. wywiady, dolegliwości, przyczyna wykonania badania, wyniki laboratoryjne i inne. Z tego powodu nie jestem w stanie podać więcej informacji na temat opisywanej zmiany niż ta, którą napisał radiolog.
W związku z takim profilem wysycania kontrastem i kształtem zmiany - wskazuje to, że jest to ognisko stłuszczenia lub zmiany naczyniowej.
W pierwszym przypadku sprawa jest w miarę łatwa i nic z tym się szczególnego nie robi. Niestety podejrzenie zmiany o charakterze naczyniowym wymaga dalszej diagnostyki - być może konieczne będzie pobranie biopsji. W związku z niekorzystną lokalizacją byłoby to zbyt trudne, a nawet niemożliwe. Zapewne lekarz prowadzący zaleci postawę wyczekującą i obserwację.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.