Interpretacja wyników badań: prześwietlenie płuc
Proszę o interpretację wyników badań prześwietlenia płuc RTG. Niewielkie wzmożenie rys. płucnego w obu dolnych polach płucnych, nieco silniej wyrażone po stronie lewej - przypuszczalny obraz utrwalonych zwłóknień pozapalnych, przyoskrzelowych. Pozostały miąższ płucny bez zmian ogniskowych, sylwetka serca w normie wieku.

MĘŻCZYZNA, 51 LAT ponad rok temu
Lek. Magdalena Szymańska
57 poziom zaufania
Dzień dobry!
Wynik badania wskazuje na zmiany w dolnych segmentach płuc, które mogą być wynikiem infekcji przechodzonych w przeszłości. Takie sytuacje występują u osób które przechodziły zapalenie oskrzeli lub płuc.
Pozostały miąższ płucny jest bez zmian jak i również rozmiar serca jest prawidłowy. Czasami w badaniu RTG można zauważyć powiększoną sylwetkę serca co może wskazywać na nieprawidłowości.
Pozdrawiam!