Interpretacja wyników prześwietlenia płuc u 77-latka

Proszę o interpretacje wyników prześwietlenia płuc. Niewielkie wzmożenie rys. płucnego w obu dolnych polach płucnych mogące odpowiadać obrazowi skąpych zmian zapalnych lub bardziej obrazowi utrwalonych zwłóknień pozazapalnych. Drobny cień grudkowaty w obwodowej części pola dolnego płuca lewego średnicy ok. 8mm interpretowany jest jako obraz brodawki sutka. Pozostały miąższ płucny bez zmian ogniskowych. Sylwetka serca z niewielkim poszerzeniem lewej komory i sklerotycznym łukiem aorty.

Niewykluczony stan zapalny płuc. Możliwe, że jednak są to zmiany zapalne już ustępujące pod wpływem leczenia lub samoistnie. Cień grudkowaty jest prawdopodobnie cieniem brodawki sutkowej. Żeby to zweryfikować można dorobić jeszcze zdjęcie boczne. Niewielkie poszerzenie lewej komory w tym wieku zdarza się bardzo często np z powodu nadciśnienia. Sklerotyczny łuk aorty tzn zmieniony miażdżycowo. Jest to w tym wieku bardzo powszechna dolegliwość, zupełnie niegroźna, chyba ,że współistnieje nadciśnienie tętnicze, nieleczone.