Interpretacja wyników TSH i anty-TPO

Dzień dobry. Właśnie odebrałam wyniki badań a wizytę mam dopiero w przyszłym miesiącu. Bardzo proszę o interpretacje TSH (ICD-9 L69) 3,1241 anty-TPO(ICD-9:O09) 675.57 IU/ml 5.61 H strasznie wysoki ten drugi wskaźnik jeżeli 5.61 to norma? Co to może oznaczać? A może powinnam powtórzyć badania? Może wykonać jakieś inne badania? Nie wiem czy poziom moich wyników może oznaczać coś złego i poważnego? Bardzo się boję samej wizyty u lekarza, więc wolałabym przygotować się na najgorsze, zaczerpnąć informacji i wiedzieć jakie mniej więcej pytania zadawać. Obecne wyniki badań nie są dla mnie jasne - te wszystkie skróty i cyfry - jak obcy język. Proszę o pomoc. Pozdrawiam
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. TPO, czyli TyreoPerOksydaza jest jednym ze składników tkanki tarczycowej. Wskutek zaburzenia genetycznego lub choroby autoimmunologicznej organizm uznaje tarczycę za zagrożenie. Wytwarza wtedy tzw. przeciwciała anty-TPO, których zadaniem jest unieszkodliwienie zagrożenia. Wytworzone przeciwciało uszkadza gruczoł i zakłóca jego prawidłowe funkcjonowanie. Testy na obecność przeciwciał tarczycy wykonuje się nie tylko u pacjentów z chorą tarczycą. Zdarza się, że u chorych na niektóre choroby autoagresywne, jak toczeń , reumatoidalne zapalenie stawów oraz niedokrwistością złośliwą, dodatkowo pojawiają się objawy niedoczynności tarczycy (wole, tycie, przemęczenie, wypadanie włosów, zaparcia , nadwrażliwość na zimno, sucha skóra).