Interpretacja wyniku badania MR kręgosłupa w odcinku L-S
Witam, chciałbym zinterpretować wynik badania MR kręgosłupa w odcinku L-S. Wyszło m.in. Zniesiona fizjologiczna lordoza kręgosłupa lędzwiowego. Cechy dwupoziomowej dyskopatii L4/L5 i L5/S1 - z dwiema niewielkimi pośrodkowymi protruzjami krążków m/k. Bez uchwytnych zmian uciskowych na struktury nerwowe, Obniżenie wysokości i intensywności sygnału krążka m/k w segmencie L5/S1 - cechy zmian degenearacyjnych. Zmagam się z bólem tego odcinka 3 lata, jest coraz gorzej. Do jakiego lekarza się udać

MĘŻCZYZNA, 25 LAT ponad rok temu
Co jeść przy dolegliwościach ze strony układu ruchowego?
Twój układ ruchowy daje Ci w kość? Pokonaj to... dietą. Sprawdź, co warto jeść, aby kręgosłup nie bolał. Dietetyk kliniczny podpowiada, na jakie produkty warto zwrócić uwagę.
Witam,
Zniesiona lordoza oznacza napiecie miesni. Pozostale zmiany moga byc zupelnie nieistotne. Badanie rezonansem jest badaniem dodatkowym. Kluczowe jest badanie kliniczne i wywiad. Bez tego nie ma sensu interpretowac wyniku rezonansu. Proponuje konsultacje u neurologa w poradni leczenia bolu.
Witam serdecznie,
Z przedstawionego przez Pana opisu wynika, że nie będzie konieczne leczenie operacyjne, ponieważ nie stwierdza się cech ucisku na elementy nerwowe. Z mojego doświadczenia wynika, że intensywna fizjoterapia (ćwiczenia) pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty, przy pełnym zaangażowaniu i systematyczności pacjenta przynosi najlepsze rezultaty. Niezależnie od tego powinien zbadać Pana neurolog, żeby stwierdzić jakie objawy kliniczne występują przy takim obrazie radiologicznym i czy być może konieczna jest jednak wizyta u neurochirurga. Dolegliwości bólowe często występują u osób pracujących w wymuszonej pozycji ciała lub dźwigających ciężkie przedmioty, zatem w takich przypadkach należałoby też uwzględnić zmianę trybu życia.
dr n. med. Joanna Urbanowska
specjalista neurochirurg
www.joannaurbanowska.pl