Zapytaj lekarza

7 3 6 , 7 0 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Interpretacja wyniku badania TK klatki piersiowej

Witam serdecznie! Panie doktorze - jestem w posiadaniu wyniku TK klatki piersiowej - Pola płucne bez zagęszczeń miąższowych, w segmencie 2 PP podopłucnowo drobna zmiana ogniskowa do 4 mm średnicy, niespecyficzna. Płat żyły nieparzystej. Kilka niecharakterystycznie powiększonych węzłów chłonnych w zakresie śródpiersia, największy w rozwidleniu tchawicy do 28 x 21 mm. Tchawica i oskrzela główne drożne. Nadnercza bez zmian ogniskowych. Proszę o interpretację. Nadmieniam, że choruję na przepuklinę roztworu przełykowego. Dziękuję za interpretację wyniku TK.

MĘŻCZYZNA, 62 LAT ponad rok temu

Zdrowa żywność

Nie ma osoby, która przynajmniej raz nie spotkałaby się ze stwierdzeniem, że jesteśmy tym, co jemy. Żywność, którą spożywamy i trawimy staje się częścią nas samych, jednak wiele osób zapomina o tym i odżywia się niezdrowo.

Lek. Paweł Baljon
77 poziom zaufania

Witam serdecznie,

na wstępie chciałbym powiedzieć, że płat żyły nieparzystej, to odmiana rozwojowa polegająca na występowaniu dodatkowego płata tkanki płucnej położonego w okolicy żyły nieparzystej. Jest to typowe przypadkowe zjawisko radiologiczne, z którym nie wiążą się żadne istotne konsekwencje zdrowotne. Oczywiście nie ma to nic wspólnego z chorobą nowotworową. Bardziej niepokojąca jest opisywana w drugim segmencie prawego płuca zmian. Oczywiście nie należy od razu myśleć o nowotworze, ponieważ może być to zwłóknienie miąższu bądź ropień . Dodatkowo diagnostyki wymaga także powiększenie węzłów chłonnych. Szczególnie w obrębie śródpiersia mogą one wskazywać na np. sarkoidozę lub mogą mieć coś wspólnego z tą opisywaną zmianą. Nie mniej jednak zalecam udać się na wizytę do lekarza rodzinnego i przedstawić otrzymany wynik TK. Myślę iż będą konieczne dodatkowe badania mogące pomóc w ustaleniu rozpoznania lub też w wykluczeniu zmian patologicznych.

lekarz w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy