Interpretacja wyniku badania USG dopochwowego

Witam! Biorę tabletki antykoncepcyjne od 2 lat (microgynon). Ostatni stosunek miałam w sobotę rano 11 dni temu, w piątek 7 dni po stosunku miałam robione USG dopochwowe (był to dzień w którym miałam wziąć pierwszą tabletkę z nowego listka). Proszę o zinterpretowanie danych: trzon macicy jednorodny AP34MM, endometrium 3MM, jajniki obustronne drobnopęcherzykowate. Mam jeszcze pewne wątpliwości dotyczące wchłonięcia się wczorajszej tabletki, gdyż wzięłam tabletkę (4 z opakowania, była to tabletka z zapasowego opakowania) o 15.15 a o godz. 18.45 oddałam luźniejszy stolec, więc o godz. 19.20 przyjęłam kolejną tabletkę, myśląc że tamta nie zdążyła się całkowicie wchłonąć. 5-10 minut później znowu oddałam luźny stolec. Czy ta druga tabletka jednak się wchłonęła, czy dzisiaj muszę przyjąć dwie? I jakie jest u mnie prawdopodobieństwo ciąży biorąc po uwagę datę ostatniego stosunku? Wyniki badań i wczorajszych rozstrojów?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Wynik badania USG jest prawidłowy. Szerokość endometrium odzwierciedla fakt, że przyjmuje Pani tabletki antykoncepcyjne. Prawdopodobieństwo, że zaszła Pani w ciążę jest zerowe, biorąc pod uwagę to, jak cienkie jest endometrium oraz fakt, że regularnie przyjmowała Pani tabletki. Ryzyko poczęcia nie jest zwiększone również w najbliższych dniach. Pierwsza tabletka czwartego dnia obecnego blistra mogła się rzeczywiście nie wchłonąć, ale druga, zapasowa, z pewnością już uległa całkowitemu wchłonięciu. Nie musi Pani dziś połykać dodatkowej pigułki.

Pozdrawiam serdecznie!