Interpretacja wyniku biopsji sutka

Proszę o wyjaśnienie wyniku z biopsji piersi: Laesio fibroso cystica mammae [AB]. Mam 38 lat i chciałabym wiedzieć, czy czeka mnie operacja? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Rozpoznanie histopatologiczne, mówi, że zmiana ma charakter łagodny, jest to zwyrodnienie włóknisto-torbielowate sutka, inaczej mastopatia. Nie grozi pani operacja z tego powodu.

Zwłóknienie włóknisto-torbielowate jest najczęstszym schorzeniem sutka, polegającym na łagodnym rozroście tkanek tego gruczołu.

Postępowanie polega przede wszystkim na regularnym wykonywaniu badań obrazowych, wykluczających zmiany nowotworowe, tj. USG i mammografii. U niektórych chorych nakłuwa się i opróżnia bolesne torbiele, które po kilku takich zabiegach mają szansę zarosnąć. U części kobiet stosuje się leczenie hormonalne. Warto podkreślić, że sama mastopatia nie predysponuje do rozwoju raka sutka, ale może powodować trudności w wykryciu go w badaniu przez lekarza, czy też w badaniach obrazowych. W sytuacjach spornych wykonuje się najczęściej biopsję zmiany, bądź bardzo rzadko jej chirurgiczne usunięcie z oszczędzeniem piersi.