Zapytaj lekarza

7 3 6 , 6 7 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Interpretacja wyniku biopsji sutka

Proszę o wyjaśnienie wyniku z biopsji piersi: Laesio fibroso cystica mammae [AB]. Mam 38 lat i chciałabym wiedzieć, czy czeka mnie operacja? Z góry dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA, 38 LAT ponad rok temu

Wyleczalność raka piersi

Lek. Magdalena Kowalska
70 poziom zaufania

Witam!

Rozpoznanie histopatologiczne, mówi, że zmiana ma charakter łagodny, jest to zwyrodnienie włóknisto-torbielowate sutka, inaczej mastopatia. Nie grozi pani operacja z tego powodu.

Zwłóknienie włóknisto-torbielowate jest najczęstszym schorzeniem sutka, polegającym na łagodnym rozroście tkanek tego gruczołu.

Postępowanie polega przede wszystkim na regularnym wykonywaniu badań obrazowych, wykluczających zmiany nowotworowe, tj. USG i mammografii. U niektórych chorych nakłuwa się i opróżnia bolesne torbiele, które po kilku takich zabiegach mają szansę zarosnąć. U części kobiet stosuje się leczenie hormonalne. Warto podkreślić, że sama mastopatia nie predysponuje do rozwoju raka sutka, ale może powodować trudności w wykryciu go w badaniu przez lekarza, czy też w badaniach obrazowych. W sytuacjach spornych wykonuje się najczęściej biopsję zmiany, bądź bardzo rzadko jej chirurgiczne usunięcie z oszczędzeniem piersi.

Lekarz w Klinice Neurologii i Epileptologii w Szpitalu im. prof. W. Orłowskiego w Warszawie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy