Interpretacja wyniku dodatniego HBsAg

Witam, otrzymałem wynik dodatni HBsAg podczas badania w poradni przy okazji badania innej choroby. Mam pytanie czy w takim wypadku poradnia automatycznie wykonuje test potwierdzenia czy też każe się zgłosić do pobrania nowej próbki ? Jaki jest odsetek wyników fałszywie dodatnich ? Dodam że wiele lat temu miałem stwierdzone WZW ale lekarz potem twierdził wg kolejnych testów że wirusa nie ma i zostały przeciwciała, jednak obecne testy sprawdzają antygen a nie przeciwciała.

Małgorzata Panek

Konieczne jest potwierdzenie wyniku poprzez ponowne wykonanie badania z nowej próbki. Wskazane przy potwierdzeniu się diagnozy byłoby badanie przeciwciał i ew określenie wiremii. Proszę zgłosić się do lekarza rodzinnego lub do poradni z wynikiem badania.
Pozdrawiam