Zapytaj lekarza

7 4 2 , 5 2 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Interpretacja wyniku krwi na betaHCG - czy to ciąża?

 

Witam,
odebrałam dziś wyniki krwi na beta- hCG wyszło 3865 mlU/ml, wczoraj robiłam test ciążowy i jest pozytywny. Ostatnią miesiączkę miałam 26.06.2011 proszę mi powiedzieć, w którym tygodniu jestem w ciąży i czy ten wskaźnik jest prawidłowy na dany tydzień ciąży? Troszkę się denerwuję, bo wizyty u ginekologa jeszcze nie mam ustalonej.

Proszę o odpowiedź!

KOBIETA, 29 LAT ponad rok temu

Podróż samolotem w czasie ciąży

Czy kobieta w ciąży może podróżować samolotem? A jeśli tak to, w którym trymestrze jest to najbezpieczniejsze? Obejrzyj film i dowiedz się więcej na ten temat.

Lek. Marta Hat
71 poziom zaufania

Witam!
Pierwsze badanie beta HCG pozwala określić, czy kobieta jest w ciąży i pomoć w ustaleniu tygodnia ciąży. Nie jest to jednak wynik najważniejszy - najistotniejsze w ocenie beta HCG jest sprawdzanie jego przyrostów. Warto zrobić kolejne badanie za 2-3 dni (48-72 godziny) i porównać oba wyniki.
Przyrosty beta HCG w początkowych tygodniach ciąży podwajają się co 2-3 dni aż do 8-12 tygodnia ciąży, kiedy to lepszym wskaźnikiem oceny płodu jest USG.
Aktualny wynik beta HCG, a także data ostatniej miesiączki sugerują piąty tydzień ciąży.
Należy pamiętać, że zakres norm dla beta HCG jest bardzo szeroki i o wiele większe znaczenie ma ocena dynamiki jego przyrostu.
Od około czwartego-piątego tygodnia ciąży (licząc od daty ostatniej miesiączki) możliwe jest uwidocznienie pęcherzyka ciążowego w USG.
Zarodek jest widoczny i można zmierzyć jego wielkość w okolicach między piątym, a szóstym tygodniem ciąży. W tym okresie należy uwidocznić prawidłowe zagnieżdżenie pęcherzyka ciążowego, czynność serca płodu (akcja serca staje się widoczna od około 5-6 tygodnia).
Pozdrawiam serdecznie! 

Pracownik Szpitala Specjalistycznego im. dr Józefa Babińskiego w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy