Interpretacja wyniku MRI kręgosłupa lędźwiowego
Proszę o interpretację wyników z badania MRI KRĘGOSŁUPA LĘDŹWIOWEGO: Lordoza lędźwiowa zachowana. Boczne skrzywienie kręgosłupa, nieznaczna rotacja kręgów. Wysokość oraz sygnał trzonów kręgowych i krążków m/kręgowych w gr. normy. W dolnym odcinku lędźwiowym widoczne niewielkie zmiany zwyrodnieniowe w stawach m/ wyrostkowych (z komponentą wysiękową na poziomie L4/L5 po stronie prawej) oraz pogrubienie więzadła żółtego. Stożek końcowy rdzenia położony na poziomie Th12. Z góry dziękuję za pomoc.

KOBIETA, 42 LAT ponad rok temu
Lek. Paweł Baljon
93 poziom zaufania
Witam serdecznie. Opis badania wskazuje na obecność o charakterze zwyrodnieniowym. Możliwe jest występowanie dolegliwości bólowych z nimi związanych. Skrzywienie opisywane w badaniu czyli skolioza (potocznie nazywana bocznym skrzywieniem kręgosłupa) jest chorobą, której towarzyszą zmiany w całym narządzie ruchu, a w przypadkach bardzo zaawansowanych staje się chorobą ogólnoustrojową, której towarzyszą zmiany w układzie oddechowym i krążenia. Nie leczona skolioza postępuje nawet po zakończeniu wzrostu pacjenta doprowadzając do ucisku na korzenie nerwowe. Sugerowałbym konsultację z rehabilitantem.
Należy analizować obrazy z badania a nie subiektywny opis radiologa, a co jest w badaniu neurologicznym???????