Interpretację USG Dopplera kończyn dolnych 36-latka

Witam Proszę o interpretację USG Dopplera kończyn dolnych Str.lewa Fizjol.refluks w żyle udowej i podkolanowej,refluks w ok 1/2 dnia VSM na udzie do naczynia położonego powyżej Str.prawa VSP refluks ok0,5s. Dodam że biegam dość intensywnie ok roku po 10km co 2-3dni i miesiąc temu zauważyłem powiększone żyły bolą mnie kolana po bieganiu i mam napięte łydki.Co wcześniej nie miało miejsca!Czy muszę przestać biegać?może zbyt intensywnie?Czy można to jakoś wyleczyć czy będzie się to pogłębiało?

Wysiłek fizyczny wręcz zalecamy przy przewlekłej niewydolności żylnej. Prawdopodobnie wskutek ćwiczeń zredukował Pan ilość podskórnej tkanki tłuszczowej i żyły na nogach stały się bardziej widoczne. Bez interwencji zabiegowej żylaki będą się pogłębiać. Ma Pan do wyboru klasyczną operację w szpitalu lub metody małoinwazyjne, nierefundowane przez NFZ. Alternatywą jest noszenie wyrobów uciskowych II klasy ucisku do końca życia. ze względu na Pana młody wiek i zaawansowaną aktywność fizyczną zalecałabym interwencję zabiegową. Co do kolan proponuję skonsultować się z ortopedą, jednak faktycznie bieganie bardzo obciąża te stawy.

Witam serdecznie. Wyroby kompresyjne II' ze sklepu dla biegaczy - zwykłe medyczne szybko się poprują. Czeskie z firmy Aries są wystarczająco dobre. No i zaplanowanie leczenia zabiegowego - ablacja laserowa EVLT pozwala powrócić do biegania półmaratonów po 2 tygodniach od zabiegu. Pozdrawiam i zapraszam do Bytomia na zabieg, dr n. med. Łukasz Szczygieł, spec. angiolog