Jadłowstręt psychiczny a neofobia żywieniowa

Witam.Chciałam sie dowiedzieć czy jadłowstręt psychiczny i neofobia żywieniowa to to samo zaburzenie? Gdzie leczyć te przypadłości i czy mozna z tego się wyleczyć?

Dzień dobry,

Różne.
Tak, można wyleczyć się z zaburzeń odżywiania.
Podstawową metodą tutaj jest psychoterapia, a w zależności od stanu pacjenta włącza się dodatkowe leczenie.
Najlepiej jak uda się Pani do lekarza psychiatry bądż psychoterapeuty, którzy wyłacznie w kontakciee osobistym mogą zdiagnozować Panią i zaproponować odpowiednią metodę leczenia. Pomoc może Pani uzyskać np.: w Poradni Zdrowia Psychicznego, prywatnie.

Jadłowstręt psychiczny polega głównie na ograniczaniu ilości jedzenia, czyli osoba cierpiąca na to zaburzenie stara się zmniejszyć ilość kalorii spożywanych w ciągu dnia.
Neofobia żywieniowa to zawężanie codziennego menu do kilku znanych produktów. Niechęć do próbowania nowych rzeczy. Osoba z neofobią może jeść dużo (przyjmować sporą ilość kalorii), ale spożywa wciąż te same produkty.
Psychoterapia pomaga wyjść z jadłowstrętu psychicznego, natomiast neofobia żywieniowa wymaga najczęścije kompleksowej terapii obejmującej wszystkie zaburzone sfery, nie tylko emocjonalną (jak w przypadku psychoterapii), ale także sensoryczną, ruchową oraz cały system rodzinny.
Oczywiście każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnej diagnozy oraz ułożenia planu terapii.