Jak antykoncepcja hormonalna wpływa na organizm?

Witam ! Stosuje tabletki antykoncepcyjne D****** 28 tab. już od 8 miesięcy . Czuję się po nich dobrze. Kiedy powinnam zrobić przerwę , aby nie zaszkodzić swojemu organizmowi ? I jeżeli za parę lat zechce zajść w ciąże czy branie tabletek nie wpłynie na stan zdrowia dziecka ? Mam jeszcze jedno pytanie, co by się stało jeżeli podczas brania tabletek antykoncepcyjnych zaszłabym w ciążę , czy zagroziło by to dziecku ?? Proszę o odpowiedz !

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Mówiąc czysto teoretycznie zajście w ciążę możliwe jest już w kolejnym miesiącu po zakończeniu antykoncepcji. Jeżeli tylko u kobiety po odstawieniu tabletek wystąpi owulacja w już w pierwszym miesiącu, można liczyć na ciążę. Stosowanie antykoncepcji TERAZ nie ma wpływu na ciążę PÓŹNIEJ. Jeżeli zajdzie Pani w ciążę w trakcie stosowania antykoncepcji jest to wskazanie do natychmiastowej jej przerwania.