Jak bez efektu jojo zmienić dietę?

Mam 23 lata i 170 cm wzrostu, od 12 lipca stosuję dietę Dukana. 4 miesiące temu zaczęłam dietę przy wadze 72 kg, w chwili obecnej ważę rano 64 wieczorami 65 kg. Jednak chciałabym ważyć 58 kg. Cały czas jestem w II etapie diety i chciałabym zmienić tę dietę na jakąś inną, ponieważ za dużo się nasłuchałam o szkodliwości tej diety, ale nie chciałabym przeżyć efektu jojo.

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa

To prawda, dieta proteinowa nie jest najzdrowszą dietą. Co gorsza, stwarza ona niebezpieczeństwo wystąpienia zaburzeń takich narządów jak nerki lub wątroba. Dieta ta sprzyja podwyższonemu stężeniu cholesterolu we krwi, może przyczynić się do powstania kamieni nerkowych.
Nie polecam dalszego stosowania diety odchudzającej (w tym diety dr Dukana), gdyż Twoje BMI wykazuje, że masz prawidłową masę ciała.
Należałoby zapoznać się z zasadami prawidłowego żywienia http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki oraz z artykułem http://portal.abczdrowie.pl/jak-przyspieszyc-metabolizm.
Jeżeli zacznie Pani przybierać na masie ciała, proszę zapoznać się z dietą o niskim indeksie glikemicznym.
Pozdrawiam