Jak chronić się przed Ebolą?

Jak chronić się przed Ebolą? Jak rozpoznać, co znaczy że wirus jest wrażliwy na środki dezynfekujące? Każdy serwis internetowy podaje zupełnie inne dane. A na chwilę obecną mamy go już w Europie.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Pierwsze objawy gorączki krwotocznej przypominają objawy grypy – wysoka temperatura, bóle mięśni, biegunka. W miarę postępu choroby pojawiają się wymioty, bóle brzucha, klatki piersiowej oraz głowy, a także wysypka. W szczytowej fazie choroby może dojść do obfitych krwawień z jam ciała oraz krwotoków wewnętrznych. Niejednokrotnie chory może nawet w tym czasie tracić przytomność i kontakt z otoczeniem, a nawet doznawać zaburzeń psychicznych. Należy unikać osób o podobnych objawach, nie popadając w paranoję bo objawy są dość niespecyficzne, szczególnie w początkowym okresie choroby.