Jak często można powtarzać laserowe leczenie jaskry?

Mam 60 lat, od 8 lat choruję na jaskrę. Obecnie zażywam krople do obu oczu: 2x A*** i 1x X*** 0,05 mg. Już 4x byłam na laserach (robienie otworów odprowadzających płyn krążący w oku). Po ostatnim zabiegu, w kwietniu, nie nastąpiła poprawa i lekarz wysyła mnie na powtórny laser. Chciałam się zapytać: jak często można powtarzać lasery, czy jeżeli nie pomagają, to jest inna możliwość leczenia? Czy krople X*** lepiej brać wieczorem, czy rano?

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Obecnie jest wiele dostępnych samych metod laserowych leczenia jaskry, a wśród nich: trabekuloplastyka laserowa, selektywna trabekuloplastyka laserowa, irydotomia obwodowa, cyklofotokoagulacja oraz inne rzadsze. Prócz tego jest również trabekulektomia chirurgiczna - tradycyjna metoda (polega również na stworzeniu przetoki, przez którą wypływa ciecz wodnista). Nie ma ściśle określonych ram czasowych, co ile wykonuje się zabiegi laserowe - zależy to od indywidualnej kwalifikacji.

Krople, o których Pani pisze powinny być przyjmowane rano.

Serdecznie pozdrawiam!