Jak często powinna wykonać test Roma osoba pochodząca z rodziny obarczonej rakiem jajników?

Witam w moja mama(50l) i siostra 33l maja raka jajnika u nas to jest genetycznie. Robiłam test Roma wyszedł dobry czy powinnam pilnować i robić co jakiś czas ten test Ewa d. Kl

Lek. Paweł Szadkowski

Jeśli się Pani niepokoi to wkonanie takiego badania raz do roku nie będzie przesadą. Sugeruję jednak wykonanie badania w kierunku mutacji genów BRCA, profesjonalną poradę ginekologiczną z poradnictwem genetycznym.