Jak często wykonywać badania dopplerowskie kończyn dolnych?

Witam, proszę o informację dotyczącą badania "doppler kończyn dolnych" oraz dimer - D - jak często powinno się wykonywać te badania w celu wykluczenia zakrzepicy żylnej. Pytam ponieważ moja młodsza siostra zmarła z powodu zatoru płucnego i ja bardzo boję się, że zator może wystąpić u mnie. Badanie Dopplerem miałam robione z 3-4 lata temu a dimmer z 3-4 miesiące temu. Od dwóch dni bolą mnie łydki i mam ciągle zimne stopy oraz uczucie drętwienia czy powinnam badania powtórzyć.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. W tej sytuacji jest to wskazanie do wykonania wspomnianych badan. USG Doppler zwykle wykonujemy co 3-4 msc a D dimery co 1msc o ile istnieja ku temu wskazania.