Jak dezynfekować kosmetyki kolorowe?

Mam pytanie odnośnie kosmetyków kolorowych, typu róże, cienie itd. W Internecie czytałam że należy takie produkty dezynfekować alkoholem izopropylowym. Czy jest on bezpieczny dla skóry, żeby dezynfekować nim kosmetyki, którymi maluje się twarz? Czy spray do odkażania ran np. Ocetnisept nadaje się do dezynfekcji kosmetyków lub jakiś inny środek który można dostać w aptece?

Dzień dobry, pierwszy raz spotykam się z takim sposobem. Stosowanie produktu z alkoholem na pędzle czy inne produkty nie będą miały wpływu na skórę jeśli odczeka Pani chwilę aż alkohol odparuje. Wszystkie produkty kosmetyczne w swoim składzie posiadają konserwanty, które ograniczają namnażanie się drobnoustrojów. Ważne jest również przestrzeganie terminów ważności kosmetyków. Dodatkowo należy zauważyć, że pudry, cienie, róże są produktami z minimalną zawartością wody więc ryzyko namnażania się drobnoustrojów jest minimalne w porównaniu do produktów zawierających wodę. Aby ograniczyć rozwój mikroorganizmów ważny jest również sposób przechowywania kosmetyków, najlepiej jak będzie to suche i chłodne miejsce. Przy produktach z dużą zawartością wody (podkłady, korektory płynne) warto zwrócić uwagę na opakowanie, dobrze by było aby samo opakowanie ograniczało kontakt produktu z powietrzem (tubka, pompka, aerozol).

Przy dbałości o kosmetyki kolorowe najważniejsza jest higiena przyborów do makijażu. To właśnie za ich pomocą przenosimy zanieczyszczenia. Pędzle i gąbki do produktów płynnych i kremowych należy myć po każdym użyciu. W przypadku produktów sypkich 2-3 razy w tygodniu.

Myślę, że jeśli tylko Pani korzysta ze swoich kosmetyków kolorowych wystarczy tylko jak zadba Pani o higienę pędzli.

Pozdrawiam Katarzyna Lisicka