Jak diagnozować problem częstego oddawania moczu?

Mój problem polega na bardzo częstym oddawaniu meczu (kilkanaście razy dziennie, a i tak często wstrzymuje mocz) i silnym parciu na pęcherz czasami wręcz kilkanaście sekund po wyjściu z toalety, ale tutaj nie reguły; czasem to kilka, kilkanaście minut. Z ilością moczu też jest różnie. Raz kilka minut po ostatniej wizycie w toalecie jest średnia ilość moczu, czasem po dłuższym czasie bardzo mało, a parcie na pęcherz bywa mocne. Kiedy siedzę jest gorzej niż kiedy chodzę, to znaczy podczas ruchu rzadziej chcę mi się sikać. Trwa to już dosyć długo, a ostatnio zacząłem też odczuwać niewielki ból w nerkach (miałem problemy z oddawaniem moczu przez przyjmowane leki, zdarzało się, że mocz wracał do nerek i nie mogłem się wysikać przez kilkanaście godzin) Będę wdzięczny za porady, informacje odnośnie badań jakie powinienem wykonać przed wizytą u lekarza.
MĘŻCZYZNA, 27 LAT 1 tygodni temu

Dobry wieczór.

Opisane objawy wymagają diagnostyki laboratoryjnej z krwi i obrazowej przed wizytą u lekarza.

Morfologia z rozmazem, CRP.

Kreatynina – stężenie kreatyniny bada się we najczęściej we krwi, rzadziej w moczu. Jest to substancja, która powstaje w wyniku przemiany materii, głównie mięśni szkieletowych i wydalana jest przez nerki do moczu. We krwi jej stężenie jest stabilne i przy prawidłowej pracy nerek mieści się w przedziale 0,6–1,3 mg/dl (53–115 µmol/l). Wzrasta w niewydolności nerek.

Mocznik – jest końcowym produktem rozkładu białek. Wytwarzany jest głównie w wątrobie. Stężenie mocznika oznaczane jest we krwi. Wysoki poziom mocznika może wskazywać na niewydolność nerek. Prawidłowe stężenie mocznika we krwi wynosi 15 – 40mg/dl.

GFR – jest to skrót pochodzący od pierwszych liter terminu glomerular filtration rate, czyli wskaźnika filtracji kłębuszkowej. Jest to parametr obliczany przez lekarza ze specjalnych wzorów, który służy do oceny czynności nerek. Do obliczenia GFR potrzebne jest stężenie kreatyniny we krwi. Im wyższa wartość kreatyniny tym niższa wartość GFR. Prawidłowa wartość GFR wynosi powyżej 90 ml/min/1,73 m2. Wartości w zakresie 60–89 ml/min/1,73 m2 powinny zostać ocenione przez lekarza, gdyż mogą wskazywać na upośledzenie czynności nerek. GRF <60 ml/min/1,73 m2 oznacza niewydolność nerek.

Badanie ogólne moczu – jest ważnym badaniem diagnostycznym w kierunku chorób nerek, pęcherza moczowego oraz wieloma innymi schorzeniami. Mocz do badania powinien być pobrany rano, po dokładnym umyciu okolicy cewki moczowej. Pierwsza porcja strumienia moczu powinna być oddana do toalety. Do jałowego pojemnika zakupionego w aptece należy pobrać środkową porcję strumienia moczu. Analiza zebranego moczu powinna zostać wykonana w ciągu 4 h.

USG jest podstawowym badaniem obrazowym nerek i układu moczowego. W przypadku niektórych chorób jest niezbędne do postawienia właściwego rozpoznania, pozwala ocenić rozległość uszkodzenia nerek lub postęp terapii. Należy przechowywać wyniki poprzednich badań usg i zabierać je na kolejne badanie, w celu porównania obrazów i opisów. Na badanie należy zgłosić się na czczo, należy zapytać lekarza, czy konieczne jest wypicie płynu w celu wypełnienia pęcherza moczowego.

Pozdrawiam

Mariusz Bek

Naturoterapeuta

Dietetyk