Jak długie czeka mnie leczenie boreliozy?

Dnia 1.07.11 r. na działce ukąsiło mnie 5 kleszczy, w tym 3 zostały natychmiast wyjęte, pozostałe były dłużej, bowiem nie byłam świadoma takiego zagrożenia. Przebywam na działce co roku od 30 lat, nigdy nie było problemu, to lato deszczowe zrobiło swoje. W tydzień po ukąszeniu pojawił się w jednym miejscu rumień zapalny, dzień później temperatura do 38,6 stopni Celsjusza maksymalnie. Dostałam D*** na 14 dni. Po 2,5 dniach temperatura spadła, miejsce po ukąszeniu zbladło. Miałam objawy grypopodobne, z okropnym bólem głowy i bólem kręgosłupa między łopatkami, przy zginaniu głowy ból się nasilał. Cały czas mierzę temperaturę, czasami mam 37 stopni, ale najgorsze jest to, że boję się wyjść na dwór w obawie przed kleszczami - mieszkam przy kampinosie. Moje dzieci też siedzą w domu. Lato zamieniło się w koszmar. Działka stoi pusta, już na nią nie pojadę. Ciekawa jestem, czy te objawy mogą wrócić. Pojawiło się też trochę siniaków na nodze, bledną. Podejrzewam, że mogło to być wirusowe zainfekowanie - z tego co przeczytałam w Internecie. Jeśli to wirus, to przecież antybiotyk na niego nie działa. Wiem, że na objawy boreliozy trzeba poczekać, a później zbadać. Skąd mam wiedzieć, czy leczenia nie przedłużyć po 14 dniach? Nie potrafię już o niczym innym myśleć. Te stworzenia zdominowały moje życie.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Borelioza jest chorobą odkleszczową, wywołaną przez bakterię borrelia burgdoferii. Leczymy ją antybiotykoterapią.

Wczesną boreliozę, czyli taką, w której wystąpił rumień wędrujący, ale nie pojawiły się żadne inne objawy wg  ILADS, leczy się zwykle 4-6 tygodni doksycykliną 400 mg dziennie lub amoksycykliną w dawce 6 g. Uważa się, że im krótsze leczenie, tym większa szansa na przejście wczesnej boreliozy w formę przewlekłą.

Należy pamiętać, że tylko ok. 1% przypadków po wystąpieniu rumienia mimo leczenia przejdzie w formę przewlekłą.

Nie każde ukąszenie przez kleszcza kończy się boreliozą. Tylko około 20-30% jest zarażonych. Jeżeli po ugryzieniu wcześnie i w prawidłowy sposób usuniemy kleszcza, szanse na zachorowanie są minimalne.

Leczenie stosuje się tak, jak wspomniałam wcześniej, 4-6 tygodni, ale gdy po tym czasie objawy się utrzymują, należy stosować leczenia do ich ustąpienia.

Pozdrawiam!