Jak długo czekać z ćwiczeniami po operacji przepukliny okołopępkowej?

Przeszedłem w końcu 6 maja operację przepukliny okołopępkowej i pachwinowej. Zadawałem liczne pyt. w tym temacie. Zabieg wykonano jednocześnie, pachwina metodą Desardy, pępek metodą Mayo. Z wcześniejszych odp. P. dr wynikało, że przepuklina okołopępkowa nie jest duża. 1. Spotkałem się z opinią z różnych for, by w przypadku tradycyjnej metody naprawy pępka przez miesiąc nie podnosić więcej niż do 1 kg, (ja podniosłem w 4 dniu po zabiegu prawie 1 kg, jedną ręką, nic nie poczułem, był to notes i po prostu zapomniałem się. To śmieszne, ale przedmiot ważyłem, zwyczajna butelka wody waży ok. 1,5, więc trudno żeby tak dokładnie to kontrolować). Czy to mogło mieć negatywny skutek? Czy można taki ciężar przenosić jedną ręką? I czy to może wpłynąć w przyszłości na wytrzymałość tego miejsca?

2. Znam zalecenia po operacji pachwiny met. Desardy, natomiast nie wiem, jak w przypadku pępka, do ilu podnosić max. do miesiąca, drugiego miesiąca i trzeciego? 3. Po jakim czasie można rozpocząć wzmacnianie mięśni brzucha? Pływanie zezwolono mi po 4 tygodniu. 4. Czy z treningiem, taki jak pompki, nieduże hantle odczekać pełne 3 miesiące? Dodam, że nie mam zamiaru nawet po 3 miesiącach podnosić dużych ciężarów. 5. Czy wzmocnienie mięśni brzucha może uchronić mnie od nawrotu przepukliny okołopępkowej?

Lek. Paweł Baljon

Witam Pana serdecznie! Operacja przepukliny pachwinowej sposobem Desardy jest metodą beznapięciową z użyciem własnych tkanek pacjenta, dokładnie rozcięgna mięśnia skośnego brzucha (zbitej, twardej tkanki włóknistej pokrywającej mięsień). Takie rozcięgno po operacji wzmacnia tylną ścianę kanału pachwinowego, co zabezpiecza przed pojawieniem się ponownie przepukliny. To metoda z wykorzystaniem tkanek anatomicznych pacjenta. W pełni bezpieczny, polecany i efektowny (nawroty przepukliny to rzadkość) sposób operacja przepukliny. Teoretycznie już po miesiącu od plastyki przepukliny pachwinowej metodą beznapięciową można w pełni obciążać mięśnie brzuszne. Można swobodnie w 2 miesiącu podnosić ciężary nawet 10 kg.

Z doświadczenia moich starszych kolegów radziłbym dopiero po 2 miesiącach w pełni obciążać mięśnie powłok brzusznych (dużo większe ciężary). Radziłbym jednak na razie nie korzystać z ćwiczeń na siłowni, polegających na nadmiernym uruchamianiu mięśni powłok brzusznych wyzwalających zwiększone ciśnienie w jamie brzusznej. Operację sposobem Mayo tak jak Pan wspomniał wykonywane są w leczeniu przepuklin pępkowych. Właściwa przepuklina pępkowa występuje głównie w wieku dziecięcym. U dorosłych zamiast przepukliny pępkowej występuje najczęściej przepuklina okołopępkowa. Po operacji będzie Pan potrzebował co najmniej 6 tygodni na dojście do siebie, mam tu na myśli stan, w którym można uprawiać sporty.

Najważniejszą sprawą jest brak ciężarów przez minimum 3 miesiące po operacji! O jakich wagach mówimy? Nie są to skonkretyzowane wartości, dla jednego będzie to 5 kg, dla drugiego 15 kg. Uruchamianie tłoczni brzusznej, może spowodować szybki nawrót do poprzedniego stanu, czyli powrót na oddział szpitalny. Tak jak wspomniałem wcześniej nie można dokładnie określić, kiedy wrócić do aktywności fizycznej takiej jak przed operacją. Po 6 -8 tygodniach można zacząć spokojnie biegać, ćwiczyć hantlami. Dla urozmaicenia treningów polecam basen. Wszystkie ćwiczenia należy wykonywać ''z głową''. Odpowiadając na ostatnie Pańskie pytanie, wzmocnienie mięśni brzucha z całą pewnością może pomóc, by w przyszłości uchronić się przed nawrotem choroby.