Jak długo kształtuje się krążenie w nogach po termoablacji?

Dzień dobry. Jestem 3 tygodnie po termoablacji (VNUS Closure) obu żył odpiszczelowych. Z zabiegu jestem zadowolona, jednak niepokoi mnie fakt że żylaki powierzchowne nie maleją (żylaków towarzyszących nie usunięto poprzez minifleboktomię - planowana skleroterapia), wręcz mam wrażenie ich szybko ich przybywa, pomimo mojej codziennej aktywności ruchowej. Czy jest jeszcze szansa, że żyły zaczną się zmniejszać? Jak długo kształtuje się krążenie w nogach po takiej operacji? Pozdrawiam.

Witam serdecznie, zabieg wewnątrzżylnej termoablacji żył odpiszczelowych ma na celu likwidację źródła refluksu, czyli zarzucania wstecznego krwi z żyły udowej do pnia żyły odpiszczelowej, co likwidując nadcisnienie żylne w układzie żył powierzchownych -spowoduje obkurczenie żylaków i przywróci szczelność ich zastawek. Jeżeli w ciągu 3 miesięcy nie doszło zaniknięcia żylaków, potwierdzonego USG dopplerowskim, należy wykonać zabieg uzupełniający, najprościej echoskleroterapię piankową. Proponuję nie zatrzymywać się w połowie drogi i nie rezygnować z tego leczenia, mimo kolejnych kosztów. Odwleczenie powstania kolejnych generacji żylaków o wiele lat zależy od doszczętności zastosowanego obecnie leczenia.
Pozdrawiam, dr n. med. Łukasz Szczygieł, spec. angiolog