Jak długo mam przyjmować leki przeciwdepresyjne?

Witam serdecznie. Niedawno się dowiedziałem, że mam nerwicę oraz depresję. Lekarz przepisał mi lek przeciwdepresyjny i przeciwlękowy oraz lek z grupy benzodiazepin w razie potrzeby, a także jakiś płyn ziołowy. Czy to są dobre preparaty i po jakim czasie mi się poprawi? Jak długo będę musiał zażywać te środki?

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Jan Karol Cichecki

Witam,

Lek przeciwdepresyjny i przeciwlękowy, o który Pani pyta (nazwę handlową usunięto), jest jednym z najdłużej obecnie stosowanych leków z grupy SSRI. Mamy bardzo duże i dobre doświadczenie związane z terapią tym lekiem. Nie mogę odpowiedzieć, czy jest to najlepszy wybór dla Pana, gdyż, aby to ocenić, niezbedne jest zebranie dokładnego wywiadu i osobiste badanie. Lek ten powinien rozwinąć maksymalne działanie do miesiąca czasu (u niektórych pacjentów lek działa już po dwóch tygodniach). W razie niepełnej skuteczności istnieje również możliwość zwiększenia jego dawki.

Drugi z leków, o które Pan pytał, jest dobrym lekiem uspokajającym, stosowanym osłonowo w czasie, gdy leki typu SSRI jeszcze nie działają w pełni. Lek ten, stosowany zbyt często i zbyt długo może powodować uzależnienie. Nie powinno się stosować go dłużej niż 3 tygodnie. Proszę przyjmować ten lek tylko w razie wyraźnej potrzeby, nie traktować go zaś jako specyfiku "na stałe".

Pozdrawiam serdecznie