Jak długo może trwać terapia zaburzeń osobowości z pogranicza?

Leżałam już kilka razy w szpitalu, w tym pół roku w Międzyrzeczu, skąd wyszłam z nasilonymi objawami i w gorszym stanie niż przed przyjęciem. Od kilku lat cierpię na zaburzenia osobowości z pogranicza i niestety okaleczam się. Uczęszczam na terapię indywidualną, uczestniczyłam w grupowej. Jestem już tym wszystkim wykończona. W jaki sposób można zapobiec samookaleczaniu się, jeśli inne sposoby już zawodzą? Mam nadzieję, że w najbliższych dniach uzyskam od Was odpowiedź. Sprawcie, bym umiała pozytywnie spojrzeć w jutro. Ewa.

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Pani Ewo!

Terapia zaburzeń osobowości z pogranicza trwa od kilku miesięcy do kilku lat. Trudno napisać mi coś więcej, nie znając historii Pani leczenia. W terapii bardzo ważne jest dobranie takiego nurtu psychoterapeutycznego, który będzie najskuteczniejszy. Równie ważna jest relacja pacjent-terapeuta. Jeżeli nie widzi Pani poprawy pomimo kilkunastomiesięcznej terapii, warto porozmawiać o tym z lekarzem i/lub psychologiem prowadzącym.

Samookaleczanie jest związane z silnym napięciem, dobrze byłoby się skoncentrować na tym, w jaki sposób można je zmniejszyć. Proszę zapytać psychoterapeutę o możliwość uczestniczenia w treningach relaksacyjnych. Lekarz powinien wesprzeć Panią od strony farmakologicznej lub zaproponować naturalne środki łagodzące napięcie, np. zioła, suplementy diety itp.

Pozdrawiam serdecznie