Zapytaj lekarza

7 4 2 , 0 5 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Podkolanówki uciskowe po zakrzepowym zapaleniu żył

Mam lat 75. Po 3 tygodniowym leżeniu w szpitalu (urologia) wróciłem do domu z objawami zakrzepowego zapalenia żył podudzia w obu nogach. W prawej bardziej. Zalecono mi leżeć z nogami wyżej niż serce i leki: detralex, zastrzyki w brzuch Clexane i antybiotyk Unidox. Opakowanie tych ostatnich skonczyło mi się. Leżałem lecząc się, ale drugi lekarz kazał chodzić i zakładać podkolanówki uciskowe. Nie spytałem jak długo nosić podkolanówki uciskowe i czy je zdejmować na noc (zdejmuję) a nie mam siły jechać do trzeciego lekarza. Ból w miejscach stanu zapalnego znacznie mniejszy (wczesniej bardzo bolało dotknięcie), obecnie tylko troche. Chodzenie nie sprawia mi trudności. Może faktycznie podkolanówki uciskowe spełniają swoje zadanie i mi pomagają skoro jest zauważalnie lepiej niż wcześniej. Bardzo prosze o poradę. Dziękuje F.Klimek Kraków.
MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Co o naszym zdrowiu mówi żywa kropla krwi? [Specjalista radzi]

Krew może wiele powiedzieć o naszym zdrowiu, a jeszcze więcej świeżo pobrana, która natychmiast trafia pod mikroskop. Pozwala nam to określić, czy organizm jest zakwaszony, ma odpowiedni poziom wolnych rodników, nie jest obciążony toksynami, pasożytami czy grzybami.

Na podstawie tych informacji zaleciłbym:
Noszenie pończoch uciskowych stale w ciągu dnia i w nocy przez 3 miesiące od epizodu zakrzepowego zapalenia żył kończyn dolnych, z równoczesnym zażywaniem diosminy razem z hesperydyną, 2x/ dobę oraz Clexane podskórnie przez 6 tygodni.Następnie diosmina + hesperydyna 2 x dziennie przez kolejne 3 miesiące.

Odnośnie pończoch uciskowych - w wielu badaniach okazało się, że to właśnie stosowanie tej metody jest najbardziej skuteczne w zapobieganiu powstawania owrzodzeniom żylnym podudzi.
Zatem należy je nosić, właściwie na stałe w ciągu dnia, a w szczególności w upalne dni oraz w sytuacjach, gdy pacjent spodziewa się dłuższego przebywania w pozycji stojącej lub siedzącej - bez ruchu.
Łóżko, w którym się śpi najkorzystniej nieco podwyższyć, tak aby ustawione było pod kątem około 30 stopni w stosunku do podłoża - nogi wyżej, głowa niżej. Lepsze jest podwyższenie całego łóżka, niż podkładanie różnych przedmiotów bezpośrednio pod nogi. Bardzo korzystne jest codzienne wykonywanie ćwiczeń naczyniowych kk. dolnych.
Jeżeli chodzenie nie sprawia trudności - to dobrze, należy chodzić, oczywiście z założonymi pończochami elastycznymi.
W razie wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów, należy niezwłocznie udać siędo lekarza.

Lekarz w trakcie specjalizacji z rehabilitacji medycznej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy