Zapytaj lekarza

1 , 0 3 7 , 0 9 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Podkolanówki uciskowe po zakrzepowym zapaleniu żył

Mam lat 75. Po 3 tygodniowym leżeniu w szpitalu (urologia) wróciłem do domu z objawami zakrzepowego zapalenia żył podudzia w obu nogach. W prawej bardziej. Zalecono mi leżeć z nogami wyżej niż serce i leki: detralex, zastrzyki w brzuch Clexane i antybiotyk Unidox. Opakowanie tych ostatnich skonczyło mi się. Leżałem lecząc się, ale drugi lekarz kazał chodzić i zakładać podkolanówki uciskowe. Nie spytałem jak długo nosić podkolanówki uciskowe i czy je zdejmować na noc (zdejmuję) a nie mam siły jechać do trzeciego lekarza. Ból w miejscach stanu zapalnego znacznie mniejszy (wczesniej bardzo bolało dotknięcie), obecnie tylko troche. Chodzenie nie sprawia mi trudności. Może faktycznie podkolanówki uciskowe spełniają swoje zadanie i mi pomagają skoro jest zauważalnie lepiej niż wcześniej. Bardzo prosze o poradę. Dziękuje F.Klimek Kraków.
MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Na podstawie tych informacji zaleciłbym:
Noszenie pończoch uciskowych stale w ciągu dnia i w nocy przez 3 miesiące od epizodu zakrzepowego zapalenia żył kończyn dolnych, z równoczesnym zażywaniem diosminy razem z hesperydyną, 2x/ dobę oraz Clexane podskórnie przez 6 tygodni.Następnie diosmina + hesperydyna 2 x dziennie przez kolejne 3 miesiące.

Odnośnie pończoch uciskowych - w wielu badaniach okazało się, że to właśnie stosowanie tej metody jest najbardziej skuteczne w zapobieganiu powstawania owrzodzeniom żylnym podudzi.
Zatem należy je nosić, właściwie na stałe w ciągu dnia, a w szczególności w upalne dni oraz w sytuacjach, gdy pacjent spodziewa się dłuższego przebywania w pozycji stojącej lub siedzącej - bez ruchu.
Łóżko, w którym się śpi najkorzystniej nieco podwyższyć, tak aby ustawione było pod kątem około 30 stopni w stosunku do podłoża - nogi wyżej, głowa niżej. Lepsze jest podwyższenie całego łóżka, niż podkładanie różnych przedmiotów bezpośrednio pod nogi. Bardzo korzystne jest codzienne wykonywanie ćwiczeń naczyniowych kk. dolnych.
Jeżeli chodzenie nie sprawia trudności - to dobrze, należy chodzić, oczywiście z założonymi pończochami elastycznymi.
W razie wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów, należy niezwłocznie udać siędo lekarza.

Lekarz w trakcie specjalizacji z rehabilitacji medycznej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy