Jak długo poczekać ze staraniami o dziecko po przebyciu ospy wietrznej?

Witam.

Od pół roku staramy się z mężem o dziecko bezskutecznie... na jedno dobrze ponieważ w chwili obecnej jestem chora na ospę wietrzną. Jestem w ostatniej fazie choroby dlatego proszę o wskazówkę jaki okres należy odczekać po chorobie by móc zacząć starania o dzidziusia?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Raz przebyta ospa wietrzna zapewnia odporność na tą chorobę na całe życie (poza przypadkami nabytego upośledzenia odporności). Dlatego po przebyciu ospy nie musi się Pani obawiać tej infekcji w kolejnych ciążach

Dla płodu zarażenie matki ospą w czasie ciąży wiąże się z ryzykiem wystąpienia poważnych wad rozwojowych, upośledzenia umysłowego, etc. Najgroźniejsze dla dziecka są infekcje w pierwszym trymestrze ciąży oraz w okresie okołoporodowym, kiedy to u noworodka może wystąpić ciężka postać ospy.

Teoretycznie, po całkowitym wyzdrowieniu, będzie Pani mogła spokojni zachodzić w ciążę. Lepiej jednak dmuchać na zimne i wstrzymać się nieco z prokreacją. Pomijając możliwość obecności samego wirusa w organizmie, po przebytej chorobie będzie Pani przez jakiś czas ogólnie osłabiona i podatna na inne infekcję, które potencjalnie mogą być również groźne dla wczesnej ciąży. Dlatego warto poczekać dwa-trzy miesiące ze staraniami o dziecko.

Pozdrawiam serdecznie!