Jak długo rozwija się rak szyjki macicy?

Witam, chciałabym wiedzieć jak długo rozwija się rak szyjki macicy. Od czterech miesięcy plamię/krwawię między miesiączkami, trzy miesiące temu podczas badania ginekologicznego wykryto u mnie dwa polipy we wnętrzu macicy. Po trzymiesięcznej kuracji tabletkami antykoncepcyjnymi jeden zniknął, został drugi, duży. Jestem dziewicą, więc ginekolog odmówiła wykonania cytologii, a w tym momencie nie stać mnie, by jeździć po kolejnych ginekologach, szukając tego, który wykona cytologię. W tym momencie mam ponownie zażywać tabletki, tym razem w nieco inny sposób, po czym zgłosić się do pani doktor po trzech miesiącach. Czy to plamienie to wina polipa? Czy po czterech miesiącach, w przypadku raka szyjki macicy, pojawiłyby się też inne objawy, poza plamieniami i krwawieniami między miesiączkami? Dziękuję za odpowiedź.

Lek. Paweł Szadkowski

Rak szyjki macicy rozwija się latami. Czynnikiem sprzyjającym jest infekcja HPV oraz częste zmienianie partnerów seksualnych. W Pani wieku i przy takich objawach, rak szyjki macicy jest bardzo mało prawdopodobny. Jeśli się Pani martwi, może się Pani udać do ginekologa na nfz, proszę poszukać przychodni w swojej okolicy, w której przyjmuje ginekolog. Plamienie najprawdopodobniej jest spowodowane obecnością polipa.