Jak dowiedzieć się, czy on mnie kocha?

Witam. Mam 18 lat. Rok temu zaczęłam spotykać się z 9 lat starszym ode mnie mężczyzną. Spotykaliśmy się jakoś miesiąc, później on troszkę zerwał nasze bliskie kontakty, bo uznał, że różnica wieku, jaka nas dzieli, jest za duża. Pomimo tego i tak do tej pory często się widzimy, ponieważ mamy wspólnych znajomych. Właściwie chodzi mi o to, że zależy mi na tym, aby dowiedzieć się, co on tak naprawdę myśli i czuje. Przez cały ten rok ciągle do mnie dzwoni i pisze. Jak wypije kilka piw na imprezie, to mówi, że mnie kocha i jest strasznie zazdrosny, żali się znajomym, że mu na mnie zależy, ale nie wie, co ma zrobić, bo ja jestem taka młoda itp. A na drugi dzień zachowuje się, jakby nic się nie stało.

On wie o tym, że go kocham, ale w ogóle nie chce rozmawiać ze mną na temat uczuć. Przy naszej ostatniej rozmowie powiedział mi, żebym traktowała go jak każdego innego kolegę. Nie wiem, co mam robić:( Raz mówi, że kocha, a innym razem, że jesteśmy tylko znajomymi :( Nie wiem, czy on się boi tej różnicy wieku, którą zawsze podaje jako argument tego, że nie może być ze mną, czy może po prostu nic do mnie nie czuje? Proszę o radę! Pozdrawiam

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witam!

Bardzo prawdopodobne, że Twój przyjaciel potrzebuje więcej czasu na podjęcie decyzji, czy chce się zaangażować w związek z osobą o kilka lat młodszą od siebie. Ty masz z kolei prawo na ułożenie sobie swojego życia, a w obecnej sytuacji nie wiesz na czym stoisz. Dostajesz sprzeczne informacje.

Najprostszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem jest w takich zagmatwanych relacjach interpersonalnych szczera rozmowa. Możesz również napisać krótki list, jeśli trudno Wam rozmawiać o wzajemnych uczuciach. Dobrze byłoby ostatecznie domknąć tę sprawę.

Ważne jest, abyś przedstawiła swojemu przyjacielowi to, co czujesz w związku z jego zachowaniem i wcześniejszymi deklaracjami. Rozmowa powinna być jednak oparta na faktach, a nie na manipulacji.

Pozdrawiam