Jak duże jest ryzyko takiej operacji?

W tym roku mam mieć wykonaną plastykę zastawki mitralnej. Jestem już po operacji ASDII i moje ryzyko operacyjne oszacowano na wysokie około 11%. Mam 30 lat i chciałabym w przyszłości mieć jeszcze dzieci i bardzo się boję KOLEJNEJ operacji. Chodziłam reguralnie do różnych kardiologów i nigdy żaden nie wspomniał operacji. Dopiero na początku tego roku zupełnie nowy lekarz stwierdził, że wypadanie jest na tyle istotne, iż warto by było to zoperować. Pojechałam do innego na kolejną konsultację (ponad 500km) i dał mi skierowanie na operację ale jakoś nie jestem przekonana do operacji;/ Skąd to duże ryzyko? Ostatnio czytalam, że w Polsce zrobili plastyke wprowadzajac klips przez tetnice udowa? Koszt ponad 100tys zł. Wiadomo coś więcej na ten temat? Tulejsi lekarze nie specjalizują się w tej dziedzinie i nie mam jak się dowiedzieć.

Lek. Bartłomiej Grochot

Witam. Radziłbym skonsultować się z kardiologiem, w dużym ośrodku akademickim.