Jak dużo może skrócić się szyjka macicy?

Mam pytanie jestem w 30tyg ciąży i moja szyjka macicy ma 20mm lekarz kazał mi odpoczywać lecz ja i tak się boję że może jeszcze bardziej się skrócić. Czy mam się czym martwić? Bardzo proszę o informację.

Lek. Paweł Szadkowski

Niestety szyjka może ulec dalszemu skracaniu, dlatego tak ważne jest, aby Pani leżała i odpoczywała i nie wywierała nacisku na szyjkę macicy. Takie postępowanie często powoduje wydłużenie się szyjki, albo przynajmniej zahamowanie skracania. Na pewno za jakiś czas ma Pani kolejną kontrolę u ginekologa, gdyby stan się pogarszał, lekarz na pewno zaleci odpowiednie postępowanie i leczenie.