Jak i ile przytyć?

Witam, nazywam się Monika, mam 26 lat, 167 cm wzrostu, ważę 51 kg, pracuję po 10 godzin dziennie od poniedziałku do czwartku w solarium. Moja praca wiąże się z nieznacznym wysiłkiem w dosyć gorącym pomieszczeniu. Do pracy dojeżdżam rowerem - 20-25 minut drogi rano i wieczorem. Jem 4 posiłki dziennie: duże śniadanie (kanapki z serem i warzywami lub z mięsem i warzywami lub jajecznicę), na drugie śniadanie jem jogurt z waflami ryżowymi, na obiad kotlety mięsne z ziemniakami i sałatką warzywną lub pierogi różnego rodzaju lub makaron ze szpinakiem, a na kolację jogurt z waflami ryżowymi lub banana i jabłko. Nie podjadam między posiłkami, piję dużo herbat owocowych i zielonych oraz wody. Gdy dwa lata temu kończyłam studia ważyłam 60 kg. Bardzo źle się z tym czułam, gdyż moją normalną wagą było 55 kg. Nie chciałam jednak podejmować drastycznej diety. Zaczęłam regularnie jeździć rowerem i ustabilizowałam pory posiłków, przestałam pić kawę, zaczęłam pić więcej wody i herbat owocowych, przestałam jeść słodycze i białe pieczywo. Po kilku miesiącach schudłam do 55 kg. Waga się zatrzymała, ale po jakimś czasie schudłam do 50 kg. Dobrze się czuję, miesiączki są regularne, ale wszyscy wkoło twierdzą, że źle wyglądam. Moje ciało mi się podoba, ale rzeczywiście efekty odchudzania nie są zadowalające w obrębie twarzy, co rzutuje na samoocenę i oceny innych. Wiem, że to niemożliwe "przytyć na samej twarzy", w związku z tym zastanawiam się ile i w jaki sposób przytyć, aby ciało nie stało się ciastowate, pozostało nadal ładnie umięśnione i zgrabne? Ostatnio jem więcej słodyczy, ale wiem, że to nie jest dobra metoda. Czy wystarczy, jeśli w każdym posiłku "przemycę" mięso? Bardzo proszę o poradę! Z poważaniem, Monika
26 LAT ponad rok temu

Witam,

Z Pani BMI wynika, iż ma Pani niewielką niedowagę.
Na pytanie podobne do tego, które Pani zadała już wielokrotnie odpowiadano.
Link do odpowiedzi (przykładowej) znajdzie Pani pod adresem:
http://portal.abczdrowie.pl/pytania/jak-przytyc-w-wieku-13-lat
http://portal.abczdrowie.pl/dieta-wysokokaloryczna  (artykuł)
Nie jestem w stanie określić, ile dokładnie powinna Pani przytyć.
Aby BMI mieściło się w normie, przyrost masy ciała powinien być co najmniej rzędu 1 kg.
Niemniej jeśli źle się Pani czuje ze swoją masą, może to być przyrost większy.
W związku z faktem, iż spadek masy był niezamierzony lub niespodziewany, proponowałabym Pani wizytę kontrolną u lekarza.
Warto sprawdzić, czy wszystko w porządku z Pani zdrowiem.

Pozdrawiam