Jak interpretować badanie histopatologiczne szyjki macicy?

Bardzo proszę o impretacje badanie histopatologiczne szyjki macicy i jamy macicy.Degeneratio koilocytica cellularum/hpv laesion/epithelii colii uteri.Fragmento parva endometrii.dziekuje bardzo za odpowiedź, czy to coś groźnego

Lek. Paweł Szadkowski

W szyjce macicy obecne są komórki koilocytowe, co jest charakterystyczne dla zakażenia wirusem HPV. Nie jest to nic groźnego, wiele osób miało w życiu kontakt z HPV, niemniej wirus ten może sprzyjać wystąpieniu raka szyjki macicy, dlatego ważna jest regularna cytologia. Z wynikiem proszę się udać do ginekologa, gdyż najlepiej zna przyczynę wykonanej biopsji.