Jak interpretować pomiary ciśnienia krwi?

Witam!Czy mierząc ciśnienie przykładowo cztery razy ,w krótkim odstępie czas np.co 2min.Brać pod uwagę pierwszy pomiar skoro trzy następne mają inny wynik: 156/95 138/86 136/87 139/86 Pomiery wykonane elektronicznym urządzeniem.

Lek. Paweł Szadkowski

Pomiary wykonane elektrycznym ciśnieniomierzem rzeczywiście mogą nie wskazywać dokładnej wartości ciśnienia - błąd jest zawsze możliwy. Może Pan mierzyć ciśnienie najpierw na jednej, następnie na drugiej ręce - choć wyniki, które Pan będzie porównywał ze sobą powinny być z jednej ręki. Jednorazowo podwyższone ciśnienie (156/95) nie powinno budzić niepokoju, natomiast jeśli takie ciśnienie występuje często, warto zasięgnąć porady lekarza pierwszego kontaktu lub specjalisty.