Jak interpretować swoje wyniki cytologii?

Witam. Odebrałam wyniki cytologii a wyglądają one tak: A1: Rozmaz odpowiedni do oceny. B2: STWIERDZONO OBECNOŚĆ NIEPRAWIDŁOWYCH KOMÓREK NABŁONKOWYCH. Neoplazja śródnabłonkowa niskiego stopnia (LSIL) związana z infekcą HPV lub dysplasia gradus minoris (CIN1) Czy jest to stan przedrakowy? Jak wygląda leczenie? Dodam, że mam 20 lat. Miałam wykonane wycinki szyjki macicy, czekam na wyniki badań mam też nadżerkę

Lek. Paweł Szadkowski

Musi Pani spokojnie poczekać na wynik wycinków - od tego zależy leczenie. W cytologii znaleziono nieprawidłowe komórki, które same w sobie nie stanowią stanu przedrakowego, ani raka, ale mogą z czasem mieć zwiększony potencjał do transformacji nowotworowej. Dlatego takie komórki należy usuwać, zanim ulegną transformacji w stan przedrakowy, czy raka.