Jak interpretować wynik badania cholesterolu i czy konieczne jest stosowanie leków?

Wczoraj zrobiłam lipidogram: cholesterol calkowity 242,6, HDL 83,7, nie-HDL 158,9; LDL 142,4; TRÓJGLICERYDY 82,5. Pognałam dzisiaj do lekarza ale powiedział, ze jest nieco podwyższony ale nie ma tragedii, ze może mam genetycznie wysoki, że mam duzo tego dobrego, ale zapisał mi leki obnizające poziom cholesterolu. Czy rzeczywiście już muszę brać leki, wolałabym obniżyć cholesterol zmianą diety? Mam 31 lat

Lek. Paweł Szadkowski

Strategie leczenia hipercholesterolemii różnią się w zależności od czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, których niestety pani nie podała. Sugeruję więc stosować się do zaleceń lekarza prowadzącego, ze szczególnym uwzględnieniem prowadzenia odpowiedniej diety. Prawdopodobnie za jakiś czas jeśli wyniki się z normalizuje możliwe będzie odstawienie leków i pozostanie jedynie na odpowiedniej diecie.