Jak interpretować wynik badania cytologicznego?

Impretacja mojej cytologi,w 1 cytologi wyszedł ASUS stany zapalne,byłam tylko leczona gynoflor i ponowną cytologia wyszła gorzej lsil w tym HPV oraz dysplazja małego stopnia CIN 1 dlaczego wyniki się pogorszyły.?

Lek. Paweł Szadkowski

Wyniki najprawdopodobniej się nie pogorszyły, tylko we wcześniejszej cytologii stan zapalny zasłaniał obraz i komórki nieprawidłowe nie były widoczne. Dlatego po przeleczeniu miała Pani powtórzyć cytologię. Z wynikiem proszę się udać do ginekologa, gdyż taka zmiana wymaga ewentualnej dalszej diagnostyki i kontroli. Nie jest to oczywiście nowotwór, po prostu komórki mają zwiększony potencjał do transformacji nowotworowej.