Jak interpretować wynik badania histopatologicznego i czy nowotwór został wycięty?
Jak interpretować wynik badania histopatologicznego u 65-latka? Proszę o interpretacje wyniku wycinka w badaniu histopatologicznym opis mikroskopowy; mat. 1; - 8310/3T-71020 . Rak jasnokomórkowy G1 neki. !!!!!! Utkanie nowotworowe ogniskowo dochodzi do granicy cięcia ????? czy to znaczy że nowotwór nie został wycięty w całości? jeśli jest tak jak myślę to dlaczego po rozmowie z urologiem, który uznał że zostałem wyleczony!! i do dalszej obserwacji co kilka miesięcy wykonać kontrolne tk. z kontrastem, czemu nie zalecono REOPERACJI. proszę nie polecać mi rozmowy z lekarzem bo to czynię sama ja proszę o interpretacje powyższego, do lekarza pójde bez polecania

MĘŻCZYZNA, 65 LAT ponad rok temu
Lek. Paweł Szadkowski
92 poziom zaufania
Utkanie nowotworowe tylko ogniskowo dochodzi do granicy cięcia, natomiast nie znajduje się w linii cięcia, jak zazwyczaj opisuje się zmiany nie usunięte w całości. Natomiast nie podał Pan, czy usunięta została cała nerka? W przypadku raka jasnokomórkowego ważny też jest obraz makroskopowy, który widział lekarz podczas zabiegu. Rzeczywiście postępowaniem po usunięciu guza nerki jest regularna kontrola i obserwacja co kilka miesięcy.
Jeśli nie ufa Pan swojemu urologowi, może Pan zasięgnąć opinii innego urologa. Niemniej lekarz, który wykonywał operację najlepiej zna Pana historię choroby.