Jak interpretować wynik RM piersi i czy konieczny jest zabieg chirurgiczny?
Co oznacza poniższy wynik RM.Okrężne uwypuklenia max 2,5mm pierścieni włóknistych krążków miedzytrzonowych na poziomachL3,L4,L5,zmiany w nieznacznym stopniu zwężają przednią część kanału kręgowego oraz przyśrodkowo dolne części otworów mkg.Rezerwa objętościowa tych struktur zmniejszona zachowana.struktury kostne lędźwiowego części kręgosłupa prawidłowe . Niewielkie zmiany degeneracyjne krążkamiędzytrzonowegoL4,L5.Krąźki międzytrzonowe,kanał kręgowy oraz otwory mkg na pozostałych poziomach bez patologi.Tkanki miękkie przykręgowe w normie.Sygnał dolnej części rdzenia kręgowego oraz nici końcowych prawidłowy.Proszę o interpretację czy to jest coś groźnego ,czy te zmiany wymagają interwencji chirurgia.Z góry dziękuję.

MĘŻCZYZNA, 43 LAT ponad rok temu
Lek. Paweł Szadkowski
92 poziom zaufania
Zostały u pana opisane niewielkie zmiany dyskopatyczne kręgosłupa lędźwiowego. Należy pamiętać, że nie każda opisywana zmiana zwyrodnieniowa daje objawy kliniczne. Relatywnie często spotyka się rozbieżności między zmianami widocznymi w badaniach obrazowych a stanem klinicznym chorego. Zależy to m.in. od możliwości kompensacyjnych kanału kręgowego. Sugeruję udać się do swojego lekarza prowadzącego (optymalnie neurologa) w celu dokładnej interpretacji wyniku, z uwzględnieniem pana obrazu klinicznego. Ewentualne wskazówki dotyczące dalszego postępowania lub leczenia powinna pani otrzymać po wizycie (ponieważ uzależnione są one m.in. od towarzyszących objawów). Radiologicznie brak jest oczywistych wskazań do interwencji chirurgicznej.