Jak interpretować wynik TK płuc u osoby po chorobie nowotworowej?

Witam,mama odebrala swój wynik TK.Mama jest po raku jelita grubego i raku piersi minie już 4 lata.Oto wynik Wobu plucach pojawiło się po kilka rozsianych guzków śródpłucnych i podpłucnowych -zapewne zmianyodpowiadaja ogniskom metastatycznym.Njajwieksza zmiana w plucu lewym średnicy 8 mm,w segmencie 10,najwieksza zmiana w plucu prawym do 5 mm,w segm 1.Poza tym zmiany włókniste w szczytach obu pluc(większe w lewym).Zmiany włókniste widoczne również w segmentach 3 i języczku pluca lewego-prawdopodobnie wtorne RTG terapii(mniejsze niż poprzednio)We wnęce lewego pluca pojedynczy nieco większy wezel chłonny(8mm w osi krótkiej)poza tym nie uwidoczniono powiększonych węzłów chłonnych w wobrebie śródpiersia i wnęk płucnych.Nadnercza obustronne prawidłowe. Na granicy segmentów 4 i 8 wątroby zmiana hipodesyjna podekrzana onkologicznie-do oceny w wielofazowym badaniu jamy brzusznej. Wnioski :cechy rozsiewu meta do płuc.Podejrzana onkologicznie zmiana ogniskowa wątroby. proszę o interpretacje mama ma wizyte u lekarza ale za kilka dni

Lek. Paweł Szadkowski

Interpretacji wyniku może dokonać dopiero lekarz prowadzący. Niestety jest prawdopodobne, że wyżej opisane zmiany świadczą o progresji choroby nowotworowej. Najlepiej jeśli pacjentka zostanie pod opieką swojego lekarza prowadzącego, który odpowiednio pokieruje diagnostyką i ewentualnym leczeniem.