Jak interpretować wynik TK płuc u osoby po chorobie nowotworowej?
Witam,mama odebrala swój wynik TK.Mama jest po raku jelita grubego i raku piersi minie już 4 lata.Oto wynik Wobu plucach pojawiło się po kilka rozsianych guzków śródpłucnych i podpłucnowych -zapewne zmianyodpowiadaja ogniskom metastatycznym.Njajwieksza zmiana w plucu lewym średnicy 8 mm,w segmencie 10,najwieksza zmiana w plucu prawym do 5 mm,w segm 1.Poza tym zmiany włókniste w szczytach obu pluc(większe w lewym).Zmiany włókniste widoczne również w segmentach 3 i języczku pluca lewego-prawdopodobnie wtorne RTG terapii(mniejsze niż poprzednio)We wnęce lewego pluca pojedynczy nieco większy wezel chłonny(8mm w osi krótkiej)poza tym nie uwidoczniono powiększonych węzłów chłonnych w wobrebie śródpiersia i wnęk płucnych.Nadnercza obustronne prawidłowe. Na granicy segmentów 4 i 8 wątroby zmiana hipodesyjna podekrzana onkologicznie-do oceny w wielofazowym badaniu jamy brzusznej. Wnioski :cechy rozsiewu meta do płuc.Podejrzana onkologicznie zmiana ogniskowa wątroby. proszę o interpretacje mama ma wizyte u lekarza ale za kilka dni

KOBIETA, 60 LAT ponad rok temu
Lek. Paweł Szadkowski
92 poziom zaufania
Interpretacji wyniku może dokonać dopiero lekarz prowadzący. Niestety jest prawdopodobne, że wyżej opisane zmiany świadczą o progresji choroby nowotworowej. Najlepiej jeśli pacjentka zostanie pod opieką swojego lekarza prowadzącego, który odpowiednio pokieruje diagnostyką i ewentualnym leczeniem.