Jak interpretować wyniki analizy wycinka z żołądka?

Wynik z wycinka żołądka, co dokładnie oznacza? A- wycinki błony śluzowej części astralnej żołądka z drobnymi nadżerkami, odczynowym rozrostem strefy dołeczkowej i niewielkim naciekiem zapalnym. Możliwy zanik. B - drobny wyciek błony śluzowej żołądka z niewielkim naciekiem zapalnym drobinami ogniskowymi metaplazji jelitowej i stłoczonymi gruczołami, mogącymi pochodzić z gruczołaka z dysplazją małego stopnia. Rozpoznanie (opis mikroskopowy): beżowe fragmenty tkankowe wielkości od 0,3cm do 0,4cm. 007A - 1 - 2c (1) 008B - 2 - 1c (1) MB

Lek. Paweł Szadkowski

Wynik opisuje zmiany zapalne i tzw metaplazję jelitową, który wymaga kontroli raz na jakiś czas. Opisywany jest również gruczolak - to zmiana łagodna. Z wynikiem proszę się udać do lekarza kierującego na gastroskopię, gdyż ewentualne leczenie stanu zapalnego zależy o Pana objawów i dotychczas przyjmowanych leków. Lekarz też zaleci czas kolejnej kontroli.