Jak interpretować wyniki badań krwi, jeśli parametry krwinek są zaniżone lub podwyższone?

Witam. Wykonałam badanie krwi morfologia-hematologia, w otrzymanym wyniku stwierdzono podwyższone limfocyty. 4.26G/L - przy normie chyba 1,00-3,50... oraz ja tak wnioskuję, że jest to poniżej normy... odsetek granulocytów obojętnochłonnych 46,02% przy normie 48,70-70,00... oraz Bazofile 0,128G/L przy normie 0,000-0,100, odsetek bazofili 1,33%. Chciałabym się dowiedzieć, czy mam się tym martwić, czy nie, zwłaszcza że moi rodzice obydwoje mieli stwierdzone choroby nowotworowe (nie żyją już).

Szanowna Pani. Obecność chorób nowotworowych w rodzinie powinna Panią skłonić do regularnych wizyt u lekarza oraz wykonywania wszystkich dostępnych badań przesiewowych (np. cytologia, mammografia, kolonoskopia etc.). Wyniki Pani morfologii rzeczywiście odbiegają delikatnie od normy (niewielka leukopenia).

  • Jeżeli występują u Pani objawy, takie jak zmęczenie, chudnięcie, powiększone węzły chłonne, nocne poty, bezsenność lub cokolwiek, co zauważyła Pani ostatnio - należy drążyć temat bardziej, najlepiej u hematologa.
  • Jeżeli natomiast jedynym problemem są niskie leukocyty, mogę Panią uspokoić, że prawdopodobieństwo, by były wykładnikiem ciężkiej choroby, jest bardzo znikome. Niemniej badanie należy powtórzyć za miesiąc.