Zapytaj lekarza

7 4 0 , 2 2 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jak interpretować wyniki badania na celiakię?

Witam. Robiłem ostatnio badania pod katem celiakii o to wynik: Wykres IgA 2,81 g/l 0,7 4 ~ Wykres P.ciała p. endomysium IgA EmA P/c p.endomysium IgA EmA ujemny Wykres Metodą immunofluorescencji pośredniej (IIF) STWIERDZONO obecność przeciwciał przeciwgliadynie /endomysium/ retikulinie w klasie IgA. KOMENTARZ KLINICZNY: Przeciwciała przeciw gliadynie, endomysium i retikulinie występują w enteropatii glutenowej (celiakia, Sprue nietropikalna) i w chorobie Duhringa.Patologiczne przeciwciała przeciw endomysium i gliadynie prawie zawsze występują w wysokich mianach w klasie IgA. Badania na obecność przeciwciał przeciw gliadynie, endomysium i retikulinie należy wykonywać po wielotygodniowej ekspozycji na gluten. Wersja tekstowa wyniku OB 2 mm/h[-15]~; IgA 2,81 g/l[0,7-4]~;P.ciała p. endomysium IgA EmA P/c p.endomysium IgA EmA ujemny [-]; Czy to oznacza , że mam celiakie? Z góry dziękuję za odpowiedz.
MĘŻCZYZNA, 27 LAT ponad rok temu

Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?

Czy wiesz co się dzieje w twoim organizmie, kiedy zjesz jakiś posiłek? Czy wiesz, dlaczego pojawiają się zaburzenia w układzie pokarmowym? Obejrzyj nasz film i zapoznaj się z wypowiedzią eksperta.

Lek. Paweł Szadkowski
77 poziom zaufania

Miał Pan oznaczone OB (jest w normie), poziom IgA (jest w normie) i przeciwciała p/endomysium w klasie IgA i są one ujemne, czyli nie ma Pan celiakii. Bez zobaczenia wyniku nie jestem w stanie jednak powiedzieć, czy dalsza informacja o tym, że STWIERDZONO obecność przeciwciał jest stałym elementem wyniku i informacją dla osób, które mają wynik dodatni, czy jest to adnotacja tylko do Pana wyniku.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy