Jak interpretować zalecenie lekarza w przypadku ruchów płodu?

To już drugie moje pytanie w dniu dzisiejszym. Żona jest w 35 tygodniu ciąży. W wielu miejscach słyszymy o tym, że gdy zona poczuje szamotaninę dziecka to powinna natychmiast udać się do szpitala. Nasz mały od paru tygodni rusza się dużo i intensywnie i wszystko z nim w porządku (pomijając wcześniej starzejące się łożysko, o które pytałem w osobnym pytaniu).

Żona martwi się, że przy tak intensywnych ruchach dziecka trudno jest jej określić, czy to jest szamotanina czy nie. Czy możecie to Państwo jakoś określić, zdefiniować jak taki stan rozpoznać?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Dziecko często reaguje ustaniem ruchów lub ich wzmożeniem na niedotlenienie, które towarzyszyć może przedwczesnemu odklejeniu łożyska. Gdyby doszło do komplikacji typu przedwczesne odklejenie łożyska, równocześnie wystąpił by ból podbrzusza, a brzuch z zewnątrz byłby twardy. Niepokojące powinny być nie same ruchy dziecka, ale nagła zmiana ich częstotliwości. Jeżeli silne ruchy trwają od kilku tygodni, to świadczą one o zdrowiu i dobrej formie dziecka. W razie wątpliwości proszę się udać na ginekologiczną izbę przyjęć, stan dziecka zostanie szybko zweryfikowany badaniem KTG.

Pozdrawiam serdecznie!