Jak intrepretować wynik badania MR kręgosłupa lędźwiowego?
WYNIK BADANIA MR. KRĘGOSŁUPA LĘDŹWIOWEGO.Lordoza lędźwiowa zachowana.Zaostrzenia przednich krawędzi trzonów L1-4.Obniżony sygnał krążków m-k na odcinku L2-L5 odpowiadający ich dechydratacji.Obniżenie wys.krążka m-k L2/3.Na poziomach L2/3,L3/4 i L4/5 niewielkie tylne,lewoboczne wypukliny krążków m-k zwężające dolne cz. otworów m-k.Na poziomie L4/5 wypuklina przylega do korzenia w otworze, bez cech spłaszczenia.Torbiel korzeniowa 6mm po str.prawej na poziomie S2. Jak interpretować to badanie.D.B

KOBIETA, 55 LAT ponad rok temu
Lek. Paweł Baljon
93 poziom zaufania
Witam serdecznie. Nieprawidłowości opisywane w badaniu mają złożony charakter. W dużej części odpowiedzialna jest choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa lub inne jej podobne degeneracyjne zmiany. Dodatkowo można doszukać się zmian o charakterze przeciążeniowym. Z pewnością mogą pojawiać się silnie wyrażone dolegliwości bólowe, gdyż nieprawidłowości te mogą zaburzać prawidłową architektonikę kręgosłupa a także oddziaływać na struktury nerwowe. Konieczna jest konsultacja z neurochirurgiem.