Jak leczyć nadmierne pocenie się u mężczyzny?

Witam. Mój mąż ma bardzo duży problem z nadmiernym poceniem się. W ciągu dnia głównie stopy - dobre obuwie ani żadne preparaty a apteki nie pomagają. W nocy natomiast nadpotliwość pojawia się na całym ciele niezależnie od ubioru czy pory roku. Jest to bardzo uciążliwe ponieważ mąż krępuje się zdejmować buty po kilku godzinach chodzenia (całe skarpetki i buty są bardzo mokre), a w nocy wszystko jest tak mokre jakby stosował co najmniej leki rozgrzewające. Co może być przyczyną? Czy są na to jakieś leki? Do jakiego lekarza mógłby się udać? Dodam że był u kilku i nikt nie widzi problemu. Z góry dziękuję za każdą odpowiedź. Pozdrawiam

Lek. Paweł Szadkowski

Nadmierna potliwość może być po prostu naturą pani męża. Na pewno należałoby wykluczyć ewentualny stan zapalny (badania: OB, CRP, podstawowe badanie lekarskie) i choroby ogólnoustrojowe takie jak nadciśnienie, otyłość. Nadmierną potliwość dłoni można leczyć podcinaniem pni współczulnych lub ostrzykiwaniem toksyną botulinową, ale procedury te mają swoje wady i nie eliminują potliwości w całym ciele, dlatego najlepiej skonsultować się z ośrodkiem, który się tym zajmuje. Preparaty ziołowe będą powodować jedynie zwiększenie diurezy i odwodnienia, to samo można osiągnąć ograniczając podaż płynów, ale nadmierne odwadnianie jest mało bezpiecznym pomysłem.